Ta witryna nie jest już obsługiwana przez przeglądarkę Internet Explorer.
Otwórz stronę w Microsoft Edge, Google Chrome, Firefox lub Safari.

Już niedługo Wasze wakacje we Włoszech! Wierzymy, że jesteście świetnie przygotowani, ale na wszelki wypadek wybraliśmy dla Ciebie kilka przydatnych informacji. Życzymy Ci udanych wakacji w 'La Bella Italia'!

W drodze
Opłaty drogowe, strefy ekologiczne, tankowanie

Większość autostrad we Włoszech to drogi płatne (strada a pedaggio). Aktualne stawki opłat drogowych można znaleźć tutaj: : https://www.autostrade.it/en/pedaggio. Można też kupić identyfikator opłaty drogowej, który jest ważny w 4 krajach: Włoszech, Francji, Hiszpanii i Portugalii. Kupisz go online na tolltickets.com/en. 

Wiele włoskich miast ustanowiło strefy ekologiczne, zwane Zona a Traffico Limitato (ZTL). Zasady są różnorodne i mogę być inne w zależności od miasta. Za ich złamanie obowiązują wysokie kary pieniężne, dlatego też najlepiej jest zaparkować poza strefą i dalej poruszać się komunikacją miejską lub pieszo. 

Aktualne ceny paliw i stacje benzynowe: https://www.autostrade.it/en/aree-di-servizio1
Tankowanie na autostradzie jest najczęściej dużo droższe niż na zwykłych drogach. Ceny są najniższe na stacjach samoobsługowych (fai da te/self service). 

Samochód elektryczny? Włochy znacznie poprawiły swoją sieć stacji ładowania. Wzdłuż autostrad i w miastach zawsze można znaleźć stację ładowania. Punkty ładowania wzdłuż drogi można znaleźć na planerze trasy: https://abetterrouteplanner.com/ of chargemap.com .

W samochodzie obowiązkowo należy mieć trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę ochronną.

Restauracje & sklepy
Zakupy i gastronomia

Każdego dnia tygodnia w różnych miejscach wzdłuż jeziora Garda odbywają się cotygodniowe targi z dużą ilością owoców i warzyw. Desenzano ma największy cotygodniowy targ we wtorki. W miasteczkach do późnych godzin wieczornych można spacerować obok uroczych butików i sklepów z odzieżą, sztuką, rękodziełem, pamiątkami i mnóstwem skór, od tanich po bardzo drogie.

Sklepy i butiki z najnowszą modą można znaleźć głównie w Desenzano, Salo i Riva del Garda. A jeśli jezioro Garda Cię nie zadowoli, zawsze możesz udać się do Mediolanu!

La Grande Mela to duże centrum handlowe w pobliżu Lugugnano di Sona, przy drodze między Peschiera del Garda i Weroną. Z 120 sklepami, 8 sklepami specjalistycznymi i - na trzecim piętrze - 8-salowym kinem, kręgielniami i salą z grami wideo, można tu przetrwać, jeśli pogoda jest zła na dzień nad jeziorem Garda. 

Il Leone to centrum handlowe w pobliżu Lonato, na południe od Desenzano. Ponad 110 sklepów i duży supermarket zapewniają szeroki wybór.

Centrum handlowe Grand'Affi z ponad 80 sklepami znajduje się po wschodniej stronie jeziora Garda w pobliżu Bardolino, około 2,5 km od jeziora Garda.  

Znane supermarkety to Esselunga, Ipercoop, Eurospin i Conad, ale nad jeziorem Garda można również znaleźć Lidl i Aldi, w tym w Peschiera-del-Garda, Lazise i Moniga-del-Garda.

Woda z kranu we Włoszech jest na ogół bezpieczna do picia. Jeżeli na kranie widnieje napis Acqua non potabile (woda nie do picia), lepiej pić wodę butelkowaną.

Jeśli wyjdziesz na obiad czy kolację poza kempingiem, znajdziesz wiele przyjemnych restauracji, na przykład w Peschiera, Bardolino, Lazise, Moniga-del-Garda i Desenzano. Sprawdź menu lub rachunek: jeśli jest napisane Servizio, napiwek jest już wliczony. Coperto to kwota, którą restauracja pobiera za korzystanie z naczyń, bielizny stołowej, sztućców itp. i nie ma nic wspólnego z napiwkami.

Zdrowie
Zdrowie i opieka medyczna

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do korzystania z niezbędnej opieki medycznej w przypadku choroby lub wypadku podczas tymczasowego pobytu we Włoszech. Często nie jest konieczne samodzielne zaliczkowanie kosztów opieki zdrowotnej. W aptekach można znaleźć wszelkiego rodzaju leki i środki do samodzielnej pielęgnacji.

W przypadku hospitalizacji lub gdy potrzebna jest specjalistyczna opieka medyczna, najlepiej skontaktować się bezpośrednio ze swoją firmą ubezpieczeniową.

Pogoda & Klimat
Jezioro Garda

Wiosna nad jeziorem Garda rozpoczyna się w marcu. Słońce pokazuje się nieco częściej, a jego siła wyraźnie wzrasta. Jednak liczba dni deszczowych również jest większa. Pierwszy letni dzień (co najmniej 25 stopni Celsjusza) jest często odnotowywany już w kwietniu. Niektóre miejsca nad jeziorem Garda są nieco chłodniejsze wiosną, takie jak północna Riva del Garda.

Od czerwca opady znacznie się zmniejszają. Szansa na deszczowy dzień pozostaje, ale piękna pogoda zyskuje przewagę. Temperatury w ciągu dnia wynoszą od 25 do 30 stopni, czasem nieco więcej. Jezioro i baseny są już wystarczająco przyjemne, aby w nich pływać. Życie na świeżym powietrzu nabiera tempa, a plaże nad jeziorem są zatłoczone. Należy pamiętać, że nawet latem zawsze może zdarzyć się dzień lub okres, w którym pogoda będzie nieco gorsza. Mogą również wystąpić silne burze, nawet w szczytowych miesiącach lipca i sierpnia.

  • Kiedy latem nad jeziorem Garda pada deszcz, prawie zawsze towarzyszą mu burze, które czasami mogą być bardzo gwałtowne.

Od końca września szanse na mniej przyjemną pogodę rosną. Temperatury spadają w rozsądnych odstępach czasu, a kempingi powoli pustoszeją. W październiku sezon dobiega końca. Zwłaszcza wieczorem można zauważyć, że ciepło w dużej mierze zniknęło i że jest jesień.

Przydatne zwroty
Buone vacanze!

Jeśli nie znasz języka, Google Translate zawsze może pomóc, ale miło jest też zapamiętać kilka podstawowych zwrotów:

Dzień dobry

Buongiorno

(bwon-dzjor-noo)

Dobry wieczór

Buonasera

(bwo-na-se-ra)

Do widzenia/Cześć

Arrivederci/Ciao

(a·ree·vuh·duh·chee/tsjau)

Cześć

Salve/Ciao

(sal-veh/tsjau)

Jak się masz?

Come stai

(koo-me staj)

Dobrze

Sto bene

(sto be-ne)

Proszę

Prego/Per favore

(pree-go/per-favo-re)

Dziękuję

Grazie

(gratsie-ee)

Przepraszam

Scusi/scusa

(sku-zie/skoe-za/skoe-sa-te)

Tak

Si

(sie)

Nie

No

(no)

Pomocy!

Aiuta!

(aij-uu-ta) 

Wczoraj

Ieri

(je-rie)

Dzisiaj

Oggi

(o-dzji-e)

Jutro

Domani

(do-maa-nie)

Supermarket

Supermercato

(super-mer-kaa-to)

Wejście

L’entrata

(le en-tra-ta)

Wyjście

L’uscita

(le oe-sjie-ta)

Otwarte

Aperto

(a-per-to)

Zamknięte

Chiuso

(kjoe-zo)

Lewo

Sinistra

(sie-nis-tra)

Prawo

Destra

(des-tra)

Stop

Ferma!

(fer-ma)

Plaża

Spiaggia

(spiad-dzja)

Ile kosztuje? 

Quanta costa?

(kwan-ta kos-ta)

Chciałbym/Chciałabym...

Vorrei..

(vo-rei)

Nie, nie chcę

No, non voglio

(no, non- vo-lji-o)

Czy mówisz po angielsku?

Parla inglese?

(par-la ien-glee-zee)

Nie rozumiem

Non ho capito

(non ho ka-pie-to)

Gdzie jest toaleta?

Dov’è il bagno?

(do-vè iel-ban-joo)


Przydatne informacje
Dobrze wiedzieć
  • Jeśli podróżujesz do Włoch, będziesz potrzebował ważnego paszportu lub dowodu osobistego, za pomocą którego możesz się wylegitymować.
  • Napięcie występujące w Polsce i we Włoszech jest dokładnie takie samo (230V i 50Hz).
  • Ważne święta we Włoszech:


1dzień Wielkanocy

Pasqua

31 marca

2 Poniedziałek Wielkanocny

Lunedì dell'Angelo
1 kwietnia
Dzień WyzwoleniaGiorno della Liberazione
25 kwietnia
Święto PracyFesta del Lavoro
1 maj
Dzień RepublikiFesta della Repubblica
2 czerwca
Święto Wniebowzięcia NMPFerragosto
15 sierpnia

Wszystkich Świętych

Ognissanti

1 listopada


  • Włochy to kraj przyjazny psom, wszystkie rasy są dozwolone, ale muszą mieć co najmniej 15 tygodni. Dla psa lub kota potrzebny jest unijny paszport dla zwierząt. Psy i koty muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie.
  • Wskazówka: sfotografuj przed wyjazdem swój paszport/dowód osobisty, kartę ubezpieczeniową, kartę bankową, numery alarmowe i inne ważne przedmioty. Wyślij je e-mailem lub załącz do siebie lub innych towarzyszy podróży, aby w razie zgubienia lub kradzieży nadal mieć pod ręką ważne dane.

10 atrakcji turystycznych nad jeziorem Garda

Peschiera-del-Garda

Peschiera del Garda to tętniące życiem i ruchliwe ufortyfikowane miasto (10 000 mieszkańców) po południowej stronie jeziora Garda. Peschiera ma przytulne centrum z placami, tarasami, romantycznymi widokami, mnóstwem kwiatów, sklepów i restauracji. W porcie zawsze jest coś do zobaczenia, a Canale, dopływ Mincio, jest bardzo ładny.

Monte Baldo

Malcesine jest punktem startowym kolejki linowej na Monte Baldo. W pogodne dni można stąd podziwiać widoki na rozległe jezioro oraz Alpy, Dolomity i Dolinę Padu!  Kabiny kolejki linowej obracają się o 360 stopni wokół własnej osi. Na Monte Baldo można wędrować, zjeżdżać rowerem lub paralotnią.

Canevaworld

Canevaworld w pobliżu Lazise to duży park rozrywki z dwoma parkami tematycznymi: Movieland i Aquapark. Znajdują się tu także trzy restauracje tematyczne. Znajduje się między nadmorskimi kurortami Lazise i Peschiera del Garda, niedaleko popularnego parku rozrywki Gardaland.

Wynajem łodzi

Czy jest lepszy sposób na zwiedzanie jeziora Garda niż z wody? Wynajmij łódź w jednej z wielu wypożyczalni - licencja żeglarska nie jest wymagana w przypadku mniejszych łodzi. Zabierz więc ze sobą piknik, zanurz się w wodzie, popłyń na plażę lub odwiedź wioskę po drugiej stronie jeziora.

Parco Grotta Cascata Varone

Po północnej stronie jeziora Garda, w pobliżu miast Torbole i Riva del Garda, znajduje się Parco Grotta Cascata Varone. Jaskinia, w której spada wodospad. Ciekawa wycieczka, także dla dzieci, Nieco dalej znajduje się lodowate, krystalicznie czyste jezioro Lago di Tenno. Jezioro to, z wodą topniejącą z gór, jest jednym z najczystszych jezior słodkowodnych we Włoszech,

Gardaland

Gardaland to park rozrywki w pobliżu Castelnuovo del Garda, po wschodniej stronie jeziora Garda. Jest to największy i najpopularniejszy park rozrywki we Włoszech, ze spektakularnymi kolejkami górskimi, przejażdżkami wodnymi i pokazami w różnych krajach tematycznych.

Sirmione

Położone po południowej stronie jeziora Garda miasto Sirmione jest jednym z najpiękniejszych miast nad jeziorem. Po przybyciu na miejsce od razu rzuca się w oczy XIII-wieczny zamek Rocca Scaligera. Stąd można podziwiać piękne widoki na półwysep i jezioro.

Lazise

Lazise to atrakcyjne miasto położone między Bardolino i Peschiera, po wschodniej stronie jeziora Garda. Lazise ma średniowieczny charakter, zachowała się znaczna część starych murów miejskich, w tym blanki i wieże. Znajduje się tu także wiele małych sklepów i przytulna promenada z restauracjami.

Arena w Weronie

Od połowy czerwca do początku września na wspaniałej Arenie w Weronie niemal codziennie odbywa się przedstawienie operowe. Niesamowity spektakl! Słynne opery z gigantyczną scenografią i masowymi scenami, wraz z 25 000 widzów na trybunach tego starożytnego amfiteatru w Weronie tworzą bezprecedensowe doświadczenie!

Borghetto sul Mincio

Z Peschiera del Garda prowadzi 43-kilometrowa ścieżka rowerowa wzdłuż rzeki Mincio do miasta Mantua. Ta wolna od samochodów droga przecina park przyrody Parco del Mincio. Podczas przejażdżki rowerem napotkasz stare młyny wodne, ładne miejsca do wędkowania i zachęcające kawiarnie na chodnikach. Zatrzymaj się na lunch w malowniczym miasteczku Borghetto sul Mincio.

Zastrzeżenie: Informacje zawarte na tej stronie zostały starannie opracowane. Nie ponosimy jednak żadnej odpowiedzialności za błędne lub niepełne informacje. Stosowane przez nas linki do innych stron internetowych służą wyłącznie celom informacyjnym. Strony te nie są przez nas utrzymywane, sprawdzane ani zatwierdzane. Jako podróżny, jesteś odpowiedzialny za posiadanie właściwych dokumentów na swój urlop. Zalecamy, aby tuż przed urlopem sprawdzić aktualne informacje w odpowiednich urzędach.