Ta witryna nie jest już obsługiwana przez przeglądarkę Internet Explorer.
Otwórz stronę w Microsoft Edge, Google Chrome, Firefox lub Safari.

Ogólne informacje dla podróżujących - Włochy

Już niedługo Wasze wakacje we Włoszech! Wierzymy, że jesteście świetnie przygotowani, ale na wszelki wypadek wybraliśmy dla Ciebie kilka przydatnych informacji. Życzymy Ci udanych wakacji w 'La Bella Italia'!


W drodze
Opłaty drogowe, strefy ekologiczne, tankowanie

Większość autostrad we Włoszech to drogi płatne (strada a pedaggio). Aktualne stawki opłat drogowych można znaleźć tutaj: https://www.autostrade.it/en/pedaggio. Można też kupić identyfikator opłaty drogowej, który jest ważny w 4 krajach: Włoszech, Francji, Hiszpanii i Portugalii. Kupisz go online na tolltickets.com/en.

Wiele włoskich miast ustanowiło strefy ekologiczne, zwane Zona a Traffico Limitato (ZTL). Zasady są różnorodne i mogę być inne w zależności od miasta. Za ich złamanie obowiązują wysokie kary pieniężne, dlatego też najlepiej jest zaparkować poza strefą i dalej poruszać się komunikacją miejską lub pieszo.

Aktualne ceny paliw i stacje benzynowe: https://www.autostrade.it/en/aree-di-servizio1 Tankowanie na autostradzie jest najczęściej dużo droższe niż na zwykłych drogach. Ceny są najniższe na stacjach samoobsługowych (fai da te/self service).

Samochód elektryczny? Włochy znacznie poprawiły swoją sieć stacji ładowania. Wzdłuż autostrad i w miastach zawsze można znaleźć stację ładowania. Punkty ładowania wzdłuż drogi można znaleźć na planerze trasy: https://abetterrouteplanner.com/ w chargemap.com

W samochodzie obowiązkowo należy mieć trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę ochronną.

Restauracje & sklepy
Zakupy i gastronomia

Woda z kranu we Włoszech jest na ogół bezpieczna do picia. Jeżeli na kranie widnieje napis Acqua non potabile (woda nie do picia), lepiej pić wodę butelkowaną.

We Włoszech piekarnie otwiera się z reguły między 07:00 a 08:00. W porze obiadowej są zamknięte na kilka godzin, a następnie otwarte do około 19:00. Wiele piekarni jest otwartych również w niedzielę rano. W poniedziałki wiele sklepów jest zamkniętych. Duże supermarkety są najczęściej otwarte codziennie - do znanych sieci należą Esselunga, Ipercoop, Eurospin i Conad, ale we Włoszech można znaleźć również Lidla i Aldi.

Jeśli wybieracie się do restauracji poza kempingiem, pamiętajcie, że często są raczej puste przed 20:00. Sprawdźcie menu lub rachunek: jeśli jest napisane Servizio, napiwek jest już wliczony. Coperto to kwota, którą restauracja pobiera za użycie naczyń, bielizny stołowej, sztućców itp. i nie ma nic wspólnego z napiwkiem.


Zdrowie
Zdrowie i opieka medyczna

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do korzystania z niezbędnej opieki medycznej w przypadku choroby lub wypadku podczas tymczasowego pobytu we Włoszech. Często nie jest konieczne samodzielne zaliczkowanie kosztów opieki zdrowotnej. W aptekach można znaleźć wszelkiego rodzaju leki i środki do samodzielnej pielęgnacji.

W przypadku hospitalizacji lub gdy potrzebna jest specjalistyczna opieka medyczna, najlepiej skontaktować się bezpośrednio ze swoją firmą ubezpieczeniową.


Pogoda & klimat
Pogoda we Włoszech

Włochy to rozległy kraj o dużych różnicach geograficznych.

Środkowe i południowe Włochy mają klimat śródziemnomorski lub śródziemnomorski z ciepłym i suchym latem.

Znaczna część północnej części kraju ma klimat morski ze stosunkowo łagodnymi zimami, brakiem wyjątkowo gorących lat i opadami przez cały rok.

W okresie letnim (czerwiec, lipiec i sierpień) w dużej części Włoch jest bardzo gorąco. Szczególnie na południu (w okolicach Neapolu oraz na wyspach Sycylii i Sardynii) temperatura może sięgać nawet czterdziestu stopni. Szczególnie w dużych miastach, takich jak Rzym czy Neapol, może zrobić się nieprzyjemnie duszno. Przeciętnie nie ma większych różnic w temperaturach letnich, w praktyce zdarza się, ze względu na obszar kraju, że mierzy się jednocześnie różnice temperatur rzędu piętnastu stopni między północą a południem. W wyższych partiach Włoch może być nawet o dwadzieścia do dwudziestu pięciu stopni chłodniej niż na dalekim południu Włoch w tym czasie.

Kiedy latem nad Jeziorem Garda pojawiają się deszcze, prawie zawsze towarzyszą temu burze, które czasami mogą być bardzo intensywne.Przydatne zwroty
Buone vacanze!

Jeśli nie znasz języka, Google Translate zawsze może pomóc, ale miło jest też zapamiętać kilka podstawowych zwrotów:

Dzień dobry

Buongiorno

(bwon-dzjor-noo)

Dobry wieczór

Buonasera

(bwo-na-se-ra)

Do widzenia/Cześć

Arrivederci/Ciao

(a·ree·vuh·duh·chee/tsjau)

Cześć

Salve/Ciao

(sal-veh/tsjau)

Jak się masz?

Come stai

(koo-me staj)

Dobrze

Sto bene

(sto be-ne)

Proszę

Prego/Per favore

(pree-go/per-favo-re)

Dziękuję

Grazie

(gratsie-ee)

Przepraszam

Scusi/scusa

(sku-zie/skoe-za/skoe-sa-te)

Tak

Si

(sie)

Nie

No

(no)

Pomocy!

Aiuta!

(aij-uu-ta) 

Wczoraj

Ieri

(je-rie)

Dzisiaj

Oggi

(o-dzji-e)

Jutro

Domani

(do-maa-nie)

Supermarket

Supermercato

(super-mer-kaa-to)

Wejście

L’entrata

(le en-tra-ta)

Wyjście

L’uscita

(le oe-sjie-ta)

Otwarte

Aperto

(a-per-to)

Zamknięte

Chiuso

(kjoe-zo)

Lewo

Sinistra

(sie-nis-tra)

Prawo

Destra

(des-tra)

Stop

Ferma!

(fer-ma)

Plaża

Spiaggia

(spiad-dzja)

Ile kosztuje? 

Quanta costa?

(kwan-ta kos-ta)

Chciałbym/Chciałabym...

Vorrei..

(vo-rei)

Nie, nie chcę

No, non voglio

(no, non- vo-lji-o)

Czy mówisz po angielsku?

Parla inglese?

(par-la ien-glee-zee)

Nie rozumiem

Non ho capito

(non ho ka-pie-to)

Gdzie jest toaleta?

Dov’è il bagno?

(do-vè iel-ban-joo)


Dobrze wiedzieć
Warto pamiętać
  • Jeśli podróżujesz do Włoch, będziesz potrzebował ważnego paszportu lub dowodu osobistego, za pomocą którego możesz się wylegitymować.

  • Napięcie występujące w Polsce i we Włoszech jest dokładnie takie samo (230V i 50Hz).

  • Ważne święta we Włoszech:
1dzień Wielkanocy
Pasqua
31 marca
2 Poniedziałek Wielkanocny
Lunedì dell'Angelo
1 kwietnia
Dzień WyzwoleniaGiorno della Liberazione
25 kwietnia
Święto PracyFesta del Lavoro
1 maj
Dzień RepublikiFesta della Repubblica
2 czerwca
Święto Wniebowzięcia NMP
Ferragosto
15 sierpnia
Wszystkich Świętych
Ognissanti
1 listopada


  • Włochy to kraj przyjazny psom, wszystkie rasy są dozwolone, ale muszą mieć co najmniej 15 tygodni. Dla psa lub kota potrzebny jest unijny paszport dla zwierząt. Psy i koty muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie.
  • Wskazówka: sfotografuj przed wyjazdem swój paszport/dowód osobisty, kartę ubezpieczeniową, kartę bankową, numery alarmowe i inne ważne przedmioty. Wyślij je e-mailem lub załącz do siebie lub innych towarzyszy podróży, aby w razie zgubienia lub kradzieży nadal mieć pod ręką ważne dane.

Turystyczne atrakcje Włoch

Rzym & Watykan

Florencja

Werona

www: http://www.turismoverona.eu/nqcontent.cfm?a_id=35300&lang=en
mapa: https://goo.gl/maps/7wwEGC8iYnZ9yQx57

Costa Smeralda - Sardynia

Alberobello - Puglia

Wenecja

Cinque Terre

Cinque Terre: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore
La Spezia, Liguria 

www: https://www.cinqueterre.eu.com/en
mapa: https://goo.gl/maps/hrriukNeQNFGWzjT8

Wybrzeże Amalfi

Dolomity

Agrigento - Sycylia

Zastrzeżenie: Informacje zawarte na tej stronie zostały starannie opracowane. Nie ponosimy jednak żadnej odpowiedzialności za błędne lub niepełne informacje. Stosowane przez nas linki do innych stron internetowych służą wyłącznie celom informacyjnym. Strony te nie są przez nas utrzymywane, sprawdzane ani zatwierdzane. Jako podróżny, jesteś odpowiedzialny za posiadanie właściwych dokumentów (granicznych) na swój urlop. Zalecamy, aby tuż przed urlopem sprawdzić aktualne informacje w odpowiednich urzędach.