Ta witryna nie jest już obsługiwana przez przeglądarkę Internet Explorer.
Otwórz stronę w Microsoft Edge, Google Chrome, Firefox lub Safari.

Twój pobyt nad Adriatykiem zbliża się wielkimi krokami, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych wskazówek i przydatnych informacji. 

 Życzymy Ci udanych wakacji w 'La Bella Italia'!

W drodze
Opłaty drogowe, strefy ekologiczne, tankowanie

Opłata drogowa (winieta) oraz naklejka ekologiczna

Większość autostrad we Włoszech to drogi płatne (strade a pedagio). 

Dokładne opłaty za przejazd na danym odcinku można sprawdzić za pomocą mapki dostępnej na stronie: https://www.autostrade.it/en/pedaggio

Opłata za przejazd pobierana jest na bramkach. Dopuszczalne formy płatności to gotówka (płatność w EUR), karty płatnicze, karty paliwowe oraz elektroniczny system poboru opłat. Dodatkowo można skorzystać z kart przed płaconych Viacard o wartości 25, 50 i 75 EUR, które są dostępne m.in. na stacjach paliw.

Pozostałe drogi, przy których nie ma bramek są bezpłatne dla samochodów osobowych i motocykli.

Dodatkowo w wielu włoskich miastach utworzono strefy limitowanego ruchu drogowego, tzw. Zona a Traffico Limitato (ZTL). Zasady parkowania w tych strefach zależą od miasta i regionu. Naklejki ekologiczne nie są rozpoznawane na terenie Włoch. Strefa ekologiczna oznaczona jest znakiem zona trafico limitato. Jeżeli więc zobaczysz taką informację oznaczać to będzie, że do takiej strefy może wjechać wyłącznie uprawnione auto. 

WSKAZÓWKA:

Jeśli masz potrzebę szczegółowego przygotowania swoje trasy po Włoszech, zachęcamy do skorzystania z planera tras. Znajdziesz tam dokładne i najbardziej aktualne opłaty za przejazd na wybranych odcinkach https://www.autostrade.it/en/pedaggio


Stacje paliw oraz punkty ładowania samochodów elektrycznych

Aktualne ceny paliw i stacje benzynowe znajdziecie Państwo na stronie: https://www.autostrade.it/en/aree-di-servizio1

Tankowanie na autostradzie jest zawsze dużo droższe niż na normalnych drogach. Najniższe ceny paliw odnotowano przy dystrybutorach samoobsługowych (fai date/self service).

Punkty ładowania samochodów elektrycznych na trasie można znaleźć na stronach: https://abetterrouteplanner.com/ lub chargemap.com.

 Bezpieczeństwo w trasie

Pamiętaj, że na terenie Włoch podobnie jak w Polsce obowiązkowe jest posiadanie trójkąta ostrzegawczego, kamizelki odblaskowej i apteczki. W trakcie kontroli policjant może poprosić o ich okazanie.

Prawo jazdy i dokumenty samochodu

Polskie prawo jazdy jest ważne na terenie Włoch. Pamiętaj tylko, że kierowca we Włoszech musi mieć często skończone 21 lat i posiadać prawo jazdy co najmniej od roku do 2 lat.

Prosimy zabrać ze sobą również dowód ubezpieczenia samochodu oraz jego dowód rejestracyjny. 

Lecisz samolotem i chcesz wynająć auto

Cenną informacją jest to, że samochód we Włoszech można wypożyczyć tylko i wyłącznie opłacając go kartą kredytową na nazwisko głównego kierowcy. 

Restauracje & sklepy
Zakupy i gastronomia

Sklepy

Włochy to kraina pysznego cappuccino, świeżej pizzy i oczywiście znanych marek modowych.

Kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, ale z pewnością także miejsce dla prawdziwych miłośników zakupów. Poza plażowaniem i przekąskami jest to kraj z wyjątkowymi butikami i sklepami. Goszcząc na wybrzeżu Adriatyku, nie zapomnij odwiedzić takich miejsc jak Rimini, Riccione i San Marino i doświadczyć lokalnych specjałów.

Wenecja nie ma dużych centrów handlowych, jakie można znaleźć na przykład w Mediolanie, Rzymie czy Florencji. Jeśli naprawdę chcesz się wybrać na duże zakupy zachęcamy do wizyty w Mestre https://www.portedimestre.it/ , na przedmieściach Wenecji. Odwiedzisz prawdziwe centrum handlowe gdzie każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

We Włoszech piekarnie otwiera się z reguły między 07:00 a 08:00. W porze obiadowej są zamknięte na kilka godzin, a następnie otwarte do około 19:00. Wiele piekarni jest otwartych również w niedzielę rano. W poniedziałki wiele sklepów jest zamkniętych. Duże supermarkety są najczęściej otwarte codziennie - do znanych sieci należą Esselunga, Ipercoop, Eurospin i Conad, ale we Włoszech można znaleźć również Lidla i Aldi.

Restauracje

Jeśli wybieracie się do restauracji poza kempingiem, pamiętajcie, że często są raczej puste przed 20:00. Sprawdźcie menu lub rachunek: jeśli jest napisane Servizio, napiwek jest już wliczony. Coperto to kwota, którą restauracja pobiera za użycie naczyń, bielizny stołowej, sztućców itp. i nie ma nic wspólnego z napiwkiem.


WSKAZÓWKA:

Woda z kranu we Włoszech jest ogólnie zdatna do picia. Jeśli na kranie widnieje napis Acqua non potabile (woda nie do picia), lepiej pić wodę butelkowaną.

Zdrowie
Zdrowie i opieka medyczna

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do korzystania z niezbędnej opieki medycznej w przypadku choroby lub wypadku podczas tymczasowego pobytu we Włoszech.

Można ją wyrobić bardzo szybko korzystając z opcji formularza internetowego dostępnego przez ePUAP lub w oddziale NFZ, przez internetowe Konto Pacjenta oraz pocztą tradycyjną lub elektroniczną https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-europejska-karte-ubezpieczenia-zdrowotnego-ekuz

Wniosek o EKUZ rozpatrywany jest w ciągu 5 dni roboczych, a od czerwca do września – w ciągu 10 dni roboczych.

Często dzięki posiadaniu karty nie jest konieczne samodzielne zaliczkowanie kosztów opieki zdrowotnej. 

W przypadku hospitalizacji lub gdy potrzebna jest specjalistyczna opieka medyczna, najlepiej skontaktować się bezpośrednio ze swoją firmą ubezpieczeniową lub NFZ.

Apteki na terenie Włoch są bardzo dobrze wyposażone, można w nich znaleźć wszelkiego rodzaju leki i środki do pielęgnacji.

Pogoda & klimat
Pogoda na wybrzeżu Adriatyku

Pogoda na wybrzeżu Adriatyku

Klimat wybrzeża Adriatyku charakteryzuje się ciepłymi latami i łagodnymi zimami. Latem temperatura wynosi średnio około 28 stopni Celsjusza w dzień oraz 19 stopni w nocy. 

Zimy są łagodne. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około 9 stopni Celsjusza. 

Obszar Adriatyku charakteryzuje się mniejszą ilością opadów niż w pozostałej części Włoch. Najlepszy czas na zwiedzanie wybrzeża Adriatyku to maj, czerwiec, wrzesień lub październik. Wtedy temperatura jest najprzyjemniejsza. Miesiące letnie mogą być gorące, ale na plaży zawsze można liczyć na powiew chłodniejszej bryzy.

Przydatne zwroty
Buone vacanze!

Jeśli nie znasz języka, Google translate zawsze może pomóc, ale miło jest też zapamiętać kilka podstawowych zwrotów:

Dzień dobry

Buongiorno

(bwon-dzjor-noo)

Dobry wieczór

Buonasera

(bwo-na-se-ra)

Do widzenia/Cześć

Arrivederci/Ciao

(a·ree·vuh·duh·chee/tsjau)

Cześć

Salve/Ciao

(sal-veh/tsjau)

Jak się masz?

Come stai

(koo-me staj)

Dobrze

Sto bene

(sto be-ne)

Proszę

Prego/Per favore

(pree-go/per-favo-re)

Dziękuję

Grazie

(gratsie-ee)

Przepraszam

Scusi/scusa

(sku-zie/skoe-za/skoe-sa-te)

Tak

Si

(sie)

Nie

No

(no)

Pomocy!

Aiuta!

(aij-uu-ta) 

Wczoraj

Ieri

(je-rie)

Dzisiaj

Oggi

(o-dzji-e)

Jutro

Domani

(do-maa-nie)

Supermarket

Supermercato

(super-mer-kaa-to)

Wejście

L’entrata

(le en-tra-ta)

Wyjście

L’uscita

(le oe-sjie-ta)

Otwarte

Aperto

(a-per-to)

Zamknięte

Chiuso

(kjoe-zo)

Lewo

Sinistra

(sie-nis-tra)

Prawo

Destra

(des-tra)

Stop

Ferma!

(fer-ma)

Plaża

Spiaggia

(spiad-dzja)

Ile kosztuje? 

Quanta costa?

(kwan-ta kos-ta)

Chciałbym/Chciałabym...

Vorrei..

(vo-rei)

Nie, nie chcę

No, non voglio

(no, non- vo-lji-o)

Czy mówisz po angielsku?

Parla inglese?

(par-la ien-glee-zee)

Nie rozumiem

Non ho capito

(non ho ka-pie-to)

Gdzie jest toaleta?

Dov’è il bagno?

(do-vè iel-ban-joo)


Dobrze wiedzieć
Inne przydatne informacje
  • Jeśli podróżujesz do Włoch, będziesz potrzebował ważnego paszportu lub dowodu osobistego, za pomocą którego możesz się wylegitymować.

  • Napięcie w gniazdkach w Polsce i we Włoszech jest dokładnie takie samo (230V i 50Hz).

  • Ważne święta we Włoszech:
1 dzień Wielkanocy

Pasqua

31 marca
2 Poniedziałek Wielkanocny
Lunedì dell'Angelo
1 kwietnia
Dzień Wyzwolenia
Giorno della Liberazione
25 kwietnia
Święto Pracy
Festa del Lavoro
1 maja
Dzień Republiki
Festa della Repubblica
2 czerwca
Święto Wniebowzięcia NMP
Ferragosto
15 sierpnia
Wszystkich Świętych

Ognissanti

1 listopada


  • Włochy to kraj przyjazny psom, wszystkie rasy są akceptowane, ale powinny mieć co najmniej 15 tygodni. W miejscach publicznych pies musi być prowadzony na smyczy i w kagańcu. Potrzebny będzie unijny paszport dla psa lub kota, dostępny u weterynarza. Psy i koty muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie co najmniej 21 dni przed podróżą. Obowiązkowy chip należy wszczepić przed szczepieniem przeciwko wściekliźnie (można to zrobić tego samego dnia).

WSKAZÓWKA

Sfotografuj przed wyjazdem swój paszport/dowód osobisty, kartę ubezpieczeniową, kartę bankową, numery alarmowe i inne ważne przedmioty. Wyślij je e-mailem lub załącz do siebie lub innych towarzyszy podróży, aby w razie zgubienia lub kradzieży nadal mieć pod ręką ważne dane.

10 atrakcji turystycznych na Wybrzeżu Adriatyku

Wenecja

Najbardziej bajkowe miasto w całych Włoszech, z setkami małych i dużych mostów, szumiącą wodą i kolorowymi domami.  

Zwiedzanie Wenecji proponujemy rozpocząć od Piazzale Roma (parking samochodowy) i udać się do dzielnicy Rialto, w której miasto wzięło swój początek. 

Plac Świętego Marka, Pałac Dożów, wyspy Burano, Murano i Torcello, Muzeum Guggenheima i most Rialto czekają tylko na Ciebie.

Włochy w miniaturze

Planujesz pobyt z dziećmi? Nie może zabraknąć Was właśnie tutaj. W parku znajdują się 273 miniatury słynnych włoskich i europejskich budynków. Ponadto w skali 1:5 odtworzono Wielki Kanał Wenecki. 

Oprócz miniaturowego świata, Italia in Miniatura oferuje dodatkowe atrakcje, między innymi wycieczki łodzią po Wenecji i najróżniejsze pokazy.

Palmanova

Uwielbiasz symetrie i Napoleona? To miasto jest stworzone dla Ciebie. Ufortyfikowane miasto w północnej części wybrzeża Adriatyku jest idealnym miejscem do odkrywania XIX-wiecznych standardów sztuki wojennej oraz kunsztu i precyzji ówczesnych architektów. Miasto jest w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pizzeria Brian

Szukasz najlepszej pizzy na świecie? Mamy dla Ciebie niespodziankę. Jedna z najlepszych na świecie pizzerii w pobliżu Eraclea Mare czeka na swoich gości. Wielokrotnie nagradzana restauracja zatrudnia pizzerów z tytułem Mistrzem Świata w pieczeniu pizzy z 2016 roku. Jeśli masz duży apetyt, pizza Calzone będzie tym, co z pewnością cię nasyci! Pamiętaj, żeby zarezerwować stolik.

Rimini

Masz dość kempingu? Marzy Ci się dzień w luksusowym miejscu? Rimini to miejsce dla Ciebie. Główny nadmorski kurort w regionie Emilia-Romania przyciąga tysiące turystów. Jest to również najbardziej ruchliwy i najsłynniejszy kurort nadmorski we Włoszech. Ponad 15 km piaszczysta plaż przyciąga zarówno młodych jak i starszych turystów. Miasto znane jako miejsce rozrywki i swoista stolica wakacyjnej mody. 

Chioggia

Chioggia jest również znana jako la piccola Venezia (Mała Wenecja). Tutaj, podobnie jak w Wenecji, znajdziesz wiele mostów, łodzi i kolorowych domów, ale z pewnością nie spotkasz tak dużej grupy turystów. Sąsiednia miejscowość Sottomarina ugości Was piękną plażą i pysznym lokalnym jedzeniem.

Parki wodne

Włosi lubią dobrą zabawę, dlatego na wybrzeżu Adriatyku znajduje się kilka doskonale wyposażonych parków wodnych. Nie tylko zaznasz ochłody w gorące dni ale też z pewnością wspaniale spędzisz czas z rodziną lub przyjaciółmi. Sprawdź , który z parków wodnych jest najbliżej twojego miejsca zamieszkania:

Aquafollie (Caorle)
Caribe bay (Aqualandia Jesolo)
Atlantica Cesenatico (Cesenatico)
Mirabeach (Rimini)
Aquafan (Riccione)

Park Delty Padu

Park Narodowy Delty Padu to park o powierzchni 54 km². Rzeka Pad swoimi dopływami dzieli rozległe równiny północnych Włoch na mokradła, małe wyspy i jeziora, na których znajdziecie Państwo tysiące ptaków i setki zwierząt. Idealne miejsce do obserwacji piękna przyrody. Park można zwiedzać na rowerze, pieszo lub łodzią.

Lido di Jesolo

Masz dość oglądania zabytków? To miejsce w takim razie będzie idealne dla Ciebie. Tętniący życiem nadmorski kurort Lido di Jesolo to raj dla miłośników zakupów i dobrej zabawy. Znajdziesz tu niezliczone sklepy, hotele i restauracje oraz wspaniałą piaszczystą plażę. 13 kilometrowy deptak po 18 zamienia się w miejsce spotkań i dyskotek gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Huczna muzyka, kolorowe neony i tłumy ludzi spacerujących ulicą, nie pozwalają Ci się nudzić. 

Padova

Padova to jedno z najładniejszych włoskich miast, z wolnym od samochodów średniowiecznym centrum, placami i tarasami. To studenckie miasto jest domem dla najstarszego ogrodu botanicznego w Europie oraz celem niezliczonych pielgrzymek. Studiował tu m.in. Galileusz, ale także Polacy, wśród nich Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski i Jan Zamoyski. 

Miasto w którym wymyślono Aperol z pewnością zaoferuje Wam niezwykle doznania przy lampce tego pysznego drinka.

Zastrzeżenie: Informacje zawarte na tej stronie zostały starannie opracowane. Nie ponosimy jednak żadnej odpowiedzialności za błędne lub niepełne informacje. Stosowane przez nas linki do innych stron internetowych służą wyłącznie celom informacyjnym. Strony te nie są przez nas utrzymywane, sprawdzane ani zatwierdzane. Jako podróżny, jesteś odpowiedzialny za posiadanie właściwych dokumentów (granicznych) na swój urlop. Zalecamy, aby tuż przed urlopem sprawdzić aktualne informacje w odpowiednich urzędach.