Ta witryna nie jest już obsługiwana przez przeglądarkę Internet Explorer.
Otwórz stronę w Microsoft Edge, Google Chrome, Firefox lub Safari.

Informacje dla podróżujących - Paryż i okolice

Już niedługo Wasze wakacje w Paryżu! Wierzymy, że jesteście świetnie przygotowani, ale na wszelki wypadek wybraliśmy dla Ciebie kilka przydatnych informacji. Życzymy Wam udanych wakacji w Paryżu i okolicach - "La Ville Lumière" (Miasto Światła), znanym również jako Miasto Miłości ❤

W drogę!
Opłaty drogowe, tankowanie

We Francji opłaty drogowe obowiązują na głównych trasach tranzytowych, a także na niektórych mostach i wiaduktach. Aktualne stawki opłat drogowych można znaleźć tutaj: https://www.autoroutes.fr/index.htm?lang=en

Możesz także kupić plakietkę opłaty drogowej, ważną w 4 krajach: we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Portugalii.

Aktualne ceny paliw: https://www.prix-carburants.gouv.fr/

Tankowanie na autostradzie jest z reguły dużo droższe niż na zwykłych drogach. Tankowanie przy dużych supermarketach jest generalnie najtańsze.

W dniu 1 lipca 2016 r. we Francji weszła w życie ustawa Crit'Air. Umożliwia ona francuskim gminom ustanawianie stałych i tymczasowych stref ekologicznych. W strefie ekologicznej wszystkie samochody, w tym pojazdy zagraniczne, muszą posiadać Crit'Air. Naklejkę ekologiczną można zamówić wyłącznie na oficjalnej stronie Crit'Air https://www.certificat-air.gouv.fr/. Czas dostawy wynosi około 10 dni.

Jazda po Périphérique w Paryżu jest dozwolona bez naklejki Crit'Air. Périphérique znajduje się poza strefą ekologiczną (Zone à Faibles Émissions, ZFE), w której obowiązują przepisy Crit'Air. Oznacza to, że można korzystać z obwodnicy Paryża bez wymaganej naklejki ekologicznej, niezależnie od klasy emisji pojazdu. Jeśli jednak planujesz opuścić Périphérique i wjechać do centrum miasta lub innych części miasta, które podlegają ZFE, powinieneś upewnić się, że masz odpowiednią naklejkę Crit'Air i przestrzegasz lokalnych przepisów dotyczących emisji, aby uniknąć mandatów.

Francja ma ograniczoną liczbę punktów ładowania samochodów elektrycznych, ale ostatnio sieć bardzo się rozwinęła. Punkty ładowania po drodze można znaleźć w tym narzędziu do planowania tras: https://abetterrouteplanner.com/

We wszystkich pojazdach obowiązkowe jest posiadanie trójkąta ostrzegawczego i kamizelki bezpieczeństwa.

Zakupy & restauracje
Zakupy i jedzenie

Woda z kranu we Francji jest generalnie bezpieczna do picia. Jeśli na kranie widnieje napis Eau non potable (woda niezdatna do picia), lepiej pić wodę butelkowaną.

We Francji piekarnie otwierają się zwykle między 7:00 a 8:00. W porze obiadowej są one najczęściej zamknięte na kilka godzin, a następnie otwarte do około 19:00. Wiele piekarni jest otwartych również w niedzielę rano. Znane supermarkety to Leclerc, Auchan, Intermarché i Carrefour, ale we Francji można znaleźć również Lidla i Aldi.

Jeśli wybieracie się do restauracji poza kempingiem, pamiętajcie, że często nie ma tam nikogo przed 19:00. Sprawdźcie menu lub rachunek: jeśli jest napisane Service compris, napiwek jest już wliczony.

Zdrowie
Beztrosko na wakacjach

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do korzystania z niezbędnej opieki medycznej w przypadku choroby lub wypadku podczas tymczasowego pobytu we Francji. Często nie ma konieczności samodzielnego pokrywania kosztów opieki zdrowotnej.

W przypadku hospitalizacji lub gdy wymagana jest opieka lekarza-specjalisty, najlepiej skontaktować się bezpośrednio ze swoją firmą ubezpieczeniową.

Pogoda i klimat
Pogoda - Paryż

W Paryżu panuje klimat umiarkowany. Ten typ klimatu charakteryzuje się czterema porami roku, umiarkowanymi zimami i latami, w których maksymalne temperatury są nieco niższe.

Od września do czerwca temperatury są odpowiednie do spacerów po mieście. Zima zazwyczaj nie jest zbyt mroźna, a liczne muzea oferują świetną okazję do ogrzania się. Wiosną i jesienią możliwe są opady deszczu.

Na tarasie najlepiej przesiadywać w okresie od czerwca do września, kiedy maksymalne temperatury wynoszą od 22 do 27 stopni Celsjusza.

Strona meteofrance zapewnia obszerne informacje o pogodzie (j.francuski).

Przydatne zwroty
Bonnes vacances!


Dzień dobry

Bonjour

Do widzenia

Au revoir

Tak / Nie

Oui/Non

Proszę

S'il vous plaît

Dziękuję

Merci

Przepraszam

Pardon

Nazywam się..

Je m'appelle..

Nie mówię po francusku

Je ne parle pas français

Nie rozumiem

Je ne comprends pas

Która godzina?

Quelle heure est-il?

Gdzie jest restauracja/bar?

Où est le restaurant/bar?

Lewo

à gauche

Prawo

à droite

Stop!

Arrêtez !

Prosto

Tout droit


Dobrze wiedzieć
Dodatkowe informacje
  • Podczas podróży do Francji potrzebny jest ważny paszport lub dowód osobisty, za pomocą którego można się zidentyfikować.
  • Gniazdka elektryczne są takie same we Francji, jak w Polsce.
  • Ważne święta we Francji:
Wielki Piątek
Pâques
31 marca
Poniedziałek Wielkanocny
Lundi de Pâques
1 kwietnia
Święto Pracy
Fête de travail
1 maj
Dzień Wyzwolenia
Le jour de la libération
8 maj
Dzień Wniebowstąpienia
Jour de l’Ascension
9 maj
Zielone Świątki
Pentecôte
19 maj
Lundi de Pentecôte
Lundi de Pentecôte
20 maj
Święto Narodowe
Quatorze juillet
14 lipca
Wniebowzięcie Maryi
Marie l’Assomption
15 sierpnia
Wszystkich Świętych
Toussaint
1 listopada
Święto Niepodległości
Jour de l’Armistice
11 listopada


  • Francja jest krajem przyjaznym dla psów, ale nie wszystkie psy są akceptowane na kempingach (kategorie uznane za niebezpieczne). Potrzebny będzie paszport dla psa lub kota, który można uzyskać u weterynarza. Psy i koty muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie.
  • Umieść w telefonie numer telefonu osoby kontaktowej na wypadek sytuacji awaryjnej jako numer ICE (In Case of Emergency).

Tip: przed wyjazdem sfotografuj swój paszport/dowód osobisty, kartę ubezpieczeniową, kartę bankową, numery alarmowe i inne ważne rzeczy. Wyślij je pocztą lub załącz do siebie lub innych towarzyszy podróży, aby w razie zgubienia lub kradzieży mieć pod ręką ważne dane.


10 atrakcji turystycznych w Paryżu i okolicy

Wieża Eiffla

Wejdź schodami lub wjedź windą i podziwiaj wspaniałe widoki na Paryż ze szczytu na wysokości 276 metrów! Na 1. i 2. piętrze znajdują się restauracje. Zarezerwuj bilety z wyprzedzeniem, w przeciwnym razie czeka Cię długa kolejka. Każdego wieczoru po godzinie 19.00 Wieża Eiffla jest oświetlana kilkuminutowym pokazem świetlnym.

Łuk Triumfalny

Łuk Triumfalny w Paryżu to imponująca budowla znajdująca się pośrodku Place Charles de Gaulle, na końcu słynnych Pól Elizejskich. Łuk został zbudowany na cześć żołnierzy, którzy walczyli za Francję. Jest on szczególnie wyjątkowy 14 lipca, w dniu francuskiego święta narodowego, kiedy to przechodzi pod nim duża parada wojskowa.

Notre Dame

Położona w samym sercu Paryża na Île de la Cité, Notre Dame jest jedną z najsłynniejszych katedr na świecie. Znany z pięknych witraży i ozdobnej architektury, ten imponujący gotycki kościół pochodzi z XII wieku. Mimo poważnych uszkodzeń spowodowanych pożarem w 2019 r., Notre Dame nadal jest symbolem francuskiej historii. Jej ponowne otwarcie planowane jest na 2024 rok.

Pałac w Wersalu

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku, Pałac Wersalski jest jednym z najważniejszych zabytków francuskiej sztuki XVII wieku. Pałac ma aż 2300 pokoi. Ten majestatyczny budynek słynie z luksusowych sal, w tym Sali Lustrzanej. Rozległe ogrody są cudem samym w sobie, z ozdobnymi fontannami i doskonale utrzymanymi ścieżkami, odzwierciedlają wielkość francuskiego dworu.

Tour Montparnasse

Wieża Montparnasse ma najszybszą windę w Europie. Z najwyższego tarasu w Paryżu można podziwiać 360-stopniową panoramę, która zapiera dech w piersiach. Koniecznie odwiedź to miejsce, aby podziwiać niezrównane widoki na Miasto Świateł.

Disneyland Paryż

Zanurz się w fantastycznym świecie pełnym magii i odwiedź 5 krain tematycznych parku Disneyland. Poczuj bajkową atmosferę wokół Zamku Śpiącej Królewny i doświadcz magii Disneya w atrakcjach, paradach i restauracjach. W parku Walt Disney Studios zanurz się w samym sercu akcji i zagraj własną główną rolę.

Luwr

Luwr w Paryżu to światowej sławy muzeum, słynące z kolekcji dzieł sztuki, w tym Mona Lisy i Wenus z Milo. To ogromne muzeum było niegdyś pałacem królewskim i a wszystkim znana jest szklana piramida przy wejściu.

Rejs po Sekwanie

To świetny sposób, aby poznać miasto z innej perspektywy, a co więcej, podoba się również dzieciom.

Sacré-Coeur i Montmartre

Odwiedź paryskie Sacré-Cœur i Montmartre, aby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na miasto i chłonąć artystyczną atmosferę. Spaceruj urokliwymi uliczkami, podziwiaj białą bazylikę, która dumnie czuwa nad Paryżem i odkryj miejsca, w którym artyści tacy jak Picasso i Van Gogh znaleźli inspirację.  

Cmentarz Père-Lachaise

Cmentarz Père-Lachaise to miejsce pełne spokoju i piękna. Spaceruj malowniczymi ścieżkami, otoczonymi imponującymi nagrobkami i bujną zielenią. Odkryj ostatnie miejsca spoczynku legendarnych postaci, takich jak Jim Morrison, Edith Piaf i Oscar Wilde. To nie jest zwykły cmentarz, ale skansen pełen sztuki, historii i opowieści czekających na odkrycie.

Zastrzeżenie: Informacje na tej stronie zostały starannie opracowane. Nie ponosimy jednak żadnej odpowiedzialności za nieprawidłowe lub niekompletne informacje. Linki, których używamy do innych stron internetowych, służą wyłącznie celom informacyjnym. Strony te nie są przez nas utrzymywane, monitorowane ani zatwierdzane. Jako podróżny jesteś odpowiedzialny za posiadanie odpowiednich dokumentów (granicznych) na wakacje. Zalecamy sprawdzenie najnowszych informacji w odpowiednich urzędach tuż przed wakacjami.