Ta witryna nie jest już obsługiwana przez przeglądarkę Internet Explorer.
Otwórz stronę w Microsoft Edge, Google Chrome, Firefox lub Safari.

Już niedługo Wasze wakacje na Lazurowym Wybrzeżu! Wierzymy, że jesteście świetnie przygotowani, ale na wszelki wypadek wybraliśmy dla Ciebie kilka przydatnych informacji. Życzymy Wam udanych wakacji w 'La douce France'!

W drogę!
Opłaty drogowe, tankowanie

We Francji opłaty drogowe obowiązują na głównych trasach tranzytowych, a także na niektórych mostach i wiaduktach. Aktualne stawki opłat drogowych można znaleźć tutaj: https://www.autoroutes.fr/index.htm?lang=en. Możesz także kupić plakietkę opłaty drogowej, ważną w 4 krajach: we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Portugalii.

W dniu 1 lipca 2016 r. we Francji weszła w życie ustawa Crit'Air. Umożliwia ona francuskim gminom ustanawianie stałych i tymczasowych stref ekologicznych. W strefie ekologicznej wszystkie samochody, w tym pojazdy zagraniczne, muszą posiadać Crit'Air. Naklejkę ekologiczną można zamówić wyłącznie na oficjalnej stronie internetowej Crit'Air: https://www.certificat-air.gouv.fr/. Czas dostawy wynosi około 10 dni.

Aktualne ceny paliw: https://www.prix-carburants.gouv.fr/ 

Tankowanie na autostradzie jest zawsze dużo droższe niż na zwykłych drogach. Tankowanie w dużych supermarketach jest zazwyczaj najtańsze.

Francja ma ograniczoną liczbę punktów ładowania samochodów elektrycznych, ale ostatnio sieć bardzo się rozwinęła. Punkty ładowania po drodze można znaleźć w tym narzędziu do planowania tras: https://abetterrouteplanner.com/

We wszystkich pojazdach obowiązkowe jest posiadanie trójkąta ostrzegawczego i kamizelki bezpieczeństwa.

Jeśli chcesz przenocować w drodze, wzdłuż autostrady znajduje się wiele tanich hoteli. Niektóre sieci to Formule1, Kyriad, Etap, Première Classe czy Ibis Styles.

Zakupy i gastronomia
Restauracje i zakupy na miejscu

Woda z kranu we Francji jest generalnie bezpieczna do picia. Jeśli na kranie widnieje napis Eau non potable (woda niezdatna do picia), lepiej pić wodę butelkowaną.

We Francji piekarnie otwierają się zwykle między 7:00 a 8:00. W porze obiadowej są one najczęściej zamknięte na kilka godzin, a następnie otwarte do około 19:00. Wiele piekarni jest otwartych również w niedzielę rano. Znane supermarkety to Leclerc, Auchan, Intermarché i Carrefour, ale we Francji można znaleźć również Lidla i Aldi.

Jeśli wybieracie się do restauracji poza kempingiem, pamiętajcie, że często nie ma tam nikogo przed 19:00. Sprawdźcie menu lub rachunek: jeśli jest napisane Service compris, napiwek jest już wliczony.

Zdrowie
Zdrowi na wakacjach

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do korzystania z niezbędnej opieki medycznej w przypadku choroby lub wypadku podczas tymczasowego pobytu we Francji. Często nie ma konieczności samodzielnego pokrywania kosztów opieki zdrowotnej.

W przypadku hospitalizacji lub gdy wymagana jest opieka lekarza-specjalisty, najlepiej skontaktować się bezpośrednio ze swoją firmą ubezpieczeniową.

Pogoda i klimat
Pogoda na Lazurowym Wybrzeżu

Ta piękna część Francji znana jest ze słonecznego klimatu śródziemnomorskiego z temperaturami wynoszącymi średnio około 30 stopni w lecie.

Dobra pogoda często zaczyna się dość wcześnie. Wiosna jest tu przyjemna, a letnie temperatury odnotowuje się już w maju. 

Średnia roczna temperatura wynosi około 18 stopni, co sprawia, że region ten jest popularnym celem podróży wiosną i jesienią.

Oprócz dobrze znanych aplikacji pogodowych i klimatycznych meteofrance zapewnia obszerne informacje o pogodzie (w języku francuskim).

Przydatne zwroty
Bonnes vacances!


Dzień dobry

Bonjour

Do widzenia

Au revoir

Tak / Nie

Oui/Non

Proszę

S'il vous plaît

Dziękuję

Merci

Przepraszam

Pardon

Nazywam się..

Je m'appelle..

Nie mówię po francusku

Je ne parle pas français

Nie rozumiem

Je ne comprends pas

Która godzina?

Quelle heure est-il?

Gdzie jest restauracja/bar?

Où est le restaurant/bar?

Lewo

à gauche

Prawo

à droite

Stop!

Arrêtez !

Prosto

Tout droit

Dobrze wiedzieć
Przydatne informacje
  • Podczas podróży do Francji potrzebny jest ważny paszport lub dowód osobisty, za pomocą którego można się zidentyfikować.
  • Gniazdka elektryczne są takie same jak w Polsce.
  • Najważniejsze święta:

Wielki Piątek

Pâques

31 marca

Poniedziałek Wielkanocny

Lundi de Pâques

1 kwiecień

Dzień Pracy

Fête de travail

1 maj

Dzień Wyzwolenia

Le jour de la libération

8 maj

Dzień Wniebowstąpienia

Jour de l’Ascension

9 maj

Zielone Świątki

Pentecôte

19 maj

Lundi de Pentecôte

Lundi de Pentecôte

20 maj

Dzień Narodowy

Quatorze juillet

14 lipiec

Wniebowzięcie Maryi

Marie l’Assomption

15 sierpień

Wszystkich Świętych

Toussaint

1 listopad

Dzień zawieszenia broni 1918

Jour de l’Armistice

11 listopad


  • Francja jest krajem przyjaznym dla psów, ale nie wszystkie psy są akceptowane na kempingach (kategorie uznane za niebezpieczne). Potrzebny będzie paszport dla psa lub kota, który można uzyskać u weterynarza. Psy i koty muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie.
  • Zapisz numer telefonu osoby kontaktowej na wypadek sytuacji awaryjnej jako numer ICE (In Case of Emergency) w swoim telefonie.

Wskazówka: przed wyjazdem sfotografuj swój paszport/dowód osobisty, kartę ubezpieczeniową, kartę bankową, numery alarmowe i inne ważne rzeczy. Wyślij je pocztą lub załącz do siebie lub innych towarzyszy podróży, aby w razie zgubienia lub kradzieży mieć pod ręką ważne dane.

10 atrakcji turystycznych Lazurowego Wybrzeża

Saint-Tropez

To urocze miasto portowe na południu Francji, liczące zaledwie 6000 mieszkańców, ale odwiedzane przez pięć milionów turystów rocznie, oferuje autentyczną śródziemnomorską atmosferę, szczególnie w okolicach starego portu i tętniących życiem plaż Pampelonne. Ciesz się czasem na jednym z tarasów, luksusowymi jachtami, barami na plaży i sportami wodnymi.

Masyw Esterel

Czerwony masyw Esterel zachęca zarówno turystów pieszych, rowerzystów górskich, jak i jeźdźców konnych. Liczne szlaki wytyczone w okolicy prowadzą przez różne zabytki. W szczególności warto zaplanować piękną wędrówkę na szczyt Pic de l'Ours, z którego roztacza się wspaniały widok na wybrzeże Morza Śródziemnego. Po dotarciu na szczyt można podziwiać panoramę regionu.

Wyspy Leryńskie

Îles des Lérins to grupa wysp położonych w pobliżu Cannes. Krystalicznie czyste wody, starożytne klasztory i dziewicza przyroda, a wszystko to rzut kamieniem od Riwiery Francuskiej. Wybierz się promem na jednodniową wycieczkę, podczas której możesz uciec od tłumów, cieszyć się spacerami, skosztować lokalnych win lub po prostu poleniuchować na słońcu. Koniecznie trzeba odwiedzić ten wyjątkowy skrawek raju!

Èze

Èze to przytulna wioska na Lazurowym Wybrzeżu, położona na górze z niesamowitym widokiem na morze. Spacerujesz wąskimi uliczkami, mijasz urocze małe domki i piękne ogrody. To jak cofnięcie się w czasie i podziwianie jednego z najpiękniejszych punktów widokowych na francuskim wybrzeżu. Idealne miejsce na relaksujący dzień.

Perfumy z miasta Grasse

Grasse to światowa stolica perfum, położona w samym sercu Lazurowego Wybrzeża. Jest to miejsce, w którym można spacerować po pachnących polach i dowiedzieć się wszystkiego o sztuce tworzenia perfum. Stare miasto to labirynt uroczych uliczek wypełnionych butikami i przytulnymi kawiarniami. Grasse to nie tylko uczta dla nosa, ale także wspaniałe doświadczenie dla miłośników kultury i historii.  

Cannes

"Must see" podczas wizyty w Cannes to zdecydowanie Croisette! Ten piękny bulwar wysadzany palmami i sosnami biegnie wzdłuż wybrzeża Cannes. Każdego roku gwiazdy wspinają się po schodach Palais des Festivals et des Congrès. Przez resztę roku możesz również przejść po czerwonym dywanie jak gwiazda.

St. Raphaël en Fréjus

Fréjus składa się z historycznego centrum, w tym amfiteatru z I wieku i innych średniowiecznych budynków, oraz Fréjus Plage z 1-kilometrową, ładną i szeroką piaszczystą plażą. Wieczorem warto przespacerować się wzdłuż wysadzanej palmami i platanami promenady, która ciągnie się aż do St. Raphael. W wąskich uliczkach St. Raphaël codziennie odbywa się typowy prowansalski targ kwiatowo-warzywny.  

Monako

Zanurz się w czarującym świecie Monako, z jego błyszczącymi przystaniami, prestiżowymi kasynami i słynnym Grand Prix. Spaceruj klimatycznymi uliczkami, podziwiaj bujne ogrody i doświadcz przepychu, którego nie znajdziesz nigdzie indziej. Obejrzyj także zmianę warty w pałacu.

Port Grimaud

Port Grimaud jest również znany jako "Wenecja na Lazurowym Wybrzeżu". To wyjątkowe nadmorskie miasto jest ukrytym klejnotem, w którym można pływać łodzią obok kolorowych domów i pod uroczymi mostami. Idealny dla miłośników malowniczych widoków, relaksujących wycieczek łodzią lub po prostu spacerów wzdłuż nabrzeża. Port Grimaud daje poczucie wspaniałych wakacji z odrobiną francuskiego uroku.  

Nicea

Nicea słynie ze słonecznych plaż i eleganckiej Promenady Anglików. Spaceruj wzdłuż plaży, podziwiaj historyczne perełki, takie jak Palais de la Méditerranée i Villa Masséna, obecnie fascynujące muzeum. Przejrzyj kolorowy prowansalski targ Cours Saleya lub zrelaksuj się w zacienionym Jardin Albert I, pełnym palm i fontann. Nicea to idealne połączenie słońca, morza, kultury i historii,

Zastrzeżenie: Informacje na tej stronie zostały starannie opracowane. Nie ponosimy jednak żadnej odpowiedzialności za nieprawidłowe lub niekompletne informacje. Linki, których używamy do innych stron internetowych, służą wyłącznie celom informacyjnym. Strony te nie są przez nas utrzymywane, monitorowane ani zatwierdzane. Jako podróżny jesteś odpowiedzialny za posiadanie odpowiednich dokumentów (granicznych) na wakacje. Zalecamy sprawdzenie najnowszych informacji w odpowiednich urzędach tuż przed wakacjami.