Ta witryna nie jest już obsługiwana przez przeglądarkę Internet Explorer.
Otwórz stronę w Microsoft Edge, Google Chrome, Firefox lub Safari.

Informacje dla podróżujących - Hiszpania

Już niedługo Wasze wakacje w Hiszpanii! Wierzymy, że jesteście świetnie przygotowani, ale na wszelki wypadek wybraliśmy dla Ciebie kilka przydatnych informacji. Viva España!

W drogę
Opłaty drogowe i tankowanie

W Hiszpanii wiele autostrad (autopistas) to drogi płatne. Opłaty za przejazd można uiszczać w euro, kartą kredytową, ale często także płatniczą.

Ograniczenie prędkości na autostradach wynosi 120 km/h. Poza terenem zabudowanym jest to 90 km/h. 

W Hiszpanii jako kierowca możesz zostać ukarany mandatem, jeśli podczas jazdy jesz lub pijesz, palisz papierosa, robisz sobie makijaż, będziesz miał gołe stopy, założysz klapki lub buty górskie, będziesz miał na sobie strój kąpielowy. Mandat można zapłacić bezpośrednio na miejscu. 

Tip: większość mandatów jest zmniejszona o 50%, jeśli zapłacisz natychmiast lub w ciągu 20 dni kalendarzowych.

Obowiązkowo należy mieć w samochodzie trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę bezpieczeństwa i koło zapasowe. Jeśli podróżujesz z przyczepą lub samochodem kempingowym, obowiązkowo musisz mieć przy sobie gaśnicę.

W górach ruch wznoszący się ma pierwszeństwo przed zstępującym, chyba że pojazd wznoszący się znajduje się w pobliżu postoju.

Więcej informacji można znaleźć tutaj: https://www.gov.pl/web/hiszpania/idp

W Hiszpanii nie ma ogólnego zakazu jazdy dla ciężarówek w weekendy lub święta.

Prowadzenie samochodu elektrycznego w Hiszpanii wymaga pewnego wcześniejszego planowania. Obecnie znajduje się około 9000 punktów ładowania.

Tankowanie jest na ogół najtańsze w dużych supermarketach lub na stacjach benzynowych w obszarach przemysłowych. Stacje benzynowe przy autostradach (płatnych) są otwarte dzień i noc, a przynajmniej od 6 rano do północy. Wzdłuż autostrad i w dużych miastach stacje benzynowe są zazwyczaj otwarte przynajmniej w godzinach 07:00-22:00.

Zakupy & gastronomia
Zakupy i restauracje

Woda z kranu w Hiszpanii jest chlorowana i jest ogólnie bezpieczna do picia. Mogą wystąpić łagodne zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Jeśli jesteś na to wrażliwy, lepiej pić wodę butelkowaną. 

Między południem a 14:00 bardzo często idzie się na tapas z przyjaciółmi. Ludzie zbierają się wtedy, aby wypić drinka przed jedzeniem. Restauracje podają lunch z reguły między 13.00 a 16.00, a kolację między 20.00 a 23.30. W dużych miastach i latem kolacja może być podawana do 23.30. 

Dawanie napiwków w Hiszpanii nie jest obowiązkowe, gdyż wszędzie pobierane są już opłaty za obsługę. Jednak zwyczajem jest dawanie napiwków w barach i restauracjach, hotelach i taksówkach. 

Autobusy publiczne w dużych miastach kursują zwykle między 06:00 a 23:00, a metro zwykle później. Nocne połączenie kursuje zazwyczaj między 23:30 a 06:00.

Znane supermarkety to Esclat, Hipercor, Alcampo i Bonpreu, ale w Hiszpanii znajdziesz również Lidla i Aldi. Sklepy są zwykle otwarte od 10 rano do 21 wieczorem. Czasami zamykane są między 14.00 a 17.00, zwłaszcza latem. 

Zdrowie
Zdrowie na wakacjach

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do niezbędnej opieki medycznej w przypadku choroby lub wypadku podczas tymczasowego pobytu w Hiszpanii. Często nie jest konieczne samodzielne zaliczkowanie kosztów opieki zdrowotnej. 

W przypadku hospitalizacji lub gdy potrzebna jest opieka lekarza-specjalisty, najlepiej skontaktować się bezpośrednio ze swoją firmą ubezpieczeniową.

Pogoda i klimat
Pogoda w Hiszpanii

Hiszpania to rozległy kraj z dużymi różnicami geograficznymi. W rezultacie klimat oraz pogoda mogą się różnić.

Latem na Costa Brava jest przyjemnie ciepło i niezbyt gorąco.

Na wybrzeżach południowej i wschodniej Hiszpanii (Costa Dorada i Costa Blanca) lata są suche i gorące. Można tu natomiast dobrze spędzić zimę.

Sewilla to najcieplejsze miasto w Europie. Latem w Andaluzji temperatury regularnie przekraczają 40 stopni.

Na północny zachód od Hiszpanii (Kalabria i okolice) lata są stosunkowo chłodne z temperaturami około 20 stopni.

Przydatne zwroty
¿Hablas español?

 

Cześć!Hola!
Do widzeniaAdiós
Tak/nieSí/No
ProszęPor favor
DziękujęGracias
PrzepraszamLo siento
Jak się nazywasz?¿Cómo te llamas?
Nazywam się...Me llamo...
Nie mówię po hiszpańskuNo hablo español
Nie rozumiemNo lo entiendo
Która jest godzina?¿Qué hora es?
Ile to kosztuje?¿Cuánto cuesta?
Gdzie jest restauracja/bar?¿Dónde está el restaurante/bar?
Gdzie jest najbliższy bank?¿Dónde está el banco más cercano?
Gdzie jest basen?¿Dónde está la piscina?
Czy akceptujecie karty kredytowe?¿Aceptan tarjetas de crédito?
LewoIzquierda
PrawoDerecha
Stop!¡Alto!
ProstoTodo recto
Czy mogę zobaczyć menu?¿Puedo ver el menú?
Poproszę piwo/lampkę białego wina/lampkę czerwonego winaMe gustaría una cerveza/copa de vino blanco/copa de vino tinto
Zdrowie!¡Salud!
Poproszę rachunekLa cuenta, por favor.
Gdzie jest toaleta?¿Dónde está el baño?
Gdzie jest szpital?¿Dónde está el hospital?
Gdzie jest apteka?¿Dónde está la farmacia?
Gdzie jest dentysta?¿Dónde hay un dentista?


Inne ciekawostki
Dobrze wiedzieć

Podczas podróży do Hiszpanii potrzebny jest ważny paszport lub dowód osobisty, za pomocą którego można się wylegitymować. 

Gniazdka w Hiszpanii są takie same jak w Polsce.

Hiszpania jest krajem przyjaznym dla psów, ale nie wszystkie psy są dozwolone. Dla psa lub kota potrzebny jest paszport UE, który można uzyskać u weterynarza. Psy i koty muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie co najmniej 21 dni przed podróżą.

Umieść w swoim telefonie numer telefonu osoby kontaktowej w razie nagłego wypadku jako numer ICE (In Case of Emergency).

Wskazówka: przed wyjazdem sfotografuj swój paszport/dowód osobisty, kartę ubezpieczeniową, kartę bankową, numery alarmowe i inne ważne informacje. Wyślij je pocztą lub załącz do siebie lub innych towarzyszy podróży, aby w razie zgubienia lub kradzieży mieć je zawsze pod ręką.


Zastrzeżenie: Informacje zawarte na tej stronie zostały starannie opracowane. Nie ponosimy jednak żadnej odpowiedzialności za błędne lub niepełne informacje. Stosowane przez nas linki do innych stron internetowych służą wyłącznie celom informacyjnym. Strony te nie są przez nas utrzymywane, sprawdzane ani zatwierdzane. Jako podróżny, jesteś odpowiedzialny za posiadanie właściwych dokumentów na swój urlop. Zalecamy, aby tuż przed urlopem sprawdzić aktualne informacje w odpowiednich urzędach.