Ta witryna nie jest już obsługiwana przez przeglądarkę Internet Explorer.
Otwórz stronę w Microsoft Edge, Google Chrome, Firefox lub Safari.

Informacje dla podróżujących do Francji

Już niedługo Wasze wakacje we Francji! Wierzymy, że jesteście świetnie przygotowani, ale na wszelki wypadek wybraliśmy dla Ciebie kilka przydatnych informacji. Życzymy Wam udanych wakacji w 'La douce France'!

W drogę!
Opłaty drogowe, tankowanie

We Francji opłaty drogowe obowiązują na głównych trasach tranzytowych, a także na niektórych mostach i wiaduktach. Aktualne stawki opłat drogowych można znaleźć tutaj: https://www.autoroutes.fr/index.htm?lang=en

Możesz także kupić plakietkę opłaty drogowej, ważną w 4 krajach: we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Portugalii.

Aktualne ceny paliw: https://www.prix-carburants.gouv.fr/

Tankowanie na autostradzie jest z reguły dużo droższe niż na zwykłych drogach. Tankowanie przy dużych supermarketach jest generalnie najtańsze.

Francja ma ograniczoną liczbę punktów ładowania samochodów elektrycznych, ale ostatnio sieć bardzo się rozwinęła. Punkty ładowania po drodze można znaleźć w tym narzędziu do planowania tras: https://abetterrouteplanner.com/

We wszystkich pojazdach obowiązkowe jest posiadanie trójkąta ostrzegawczego i kamizelki bezpieczeństwa.

Jeśli chcesz przenocować w drodze, wzdłuż autostrady znajduje się wiele tanich hoteli. Niektóre sieci to Formule1, Kyriad, Etap, Première Classe czy Ibis Styles.

Zakupy i restauracje
Zakupy i gastronomia

Woda z kranu we Francji jest generalnie bezpieczna do picia. Jeśli na kranie widnieje napis Eau non potable (woda niezdatna do picia), lepiej pić wodę butelkowaną.

We Francji piekarnie otwierają się zwykle między 7:00 a 8:00. W porze obiadowej są one najczęściej zamknięte na kilka godzin, a następnie otwarte do około 19:00. Wiele piekarni jest otwartych również w niedzielę rano. Znane supermarkety to Leclerc, Auchan, Intermarché i Carrefour, ale we Francji można znaleźć również Lidla i Aldi.

Jeśli wybieracie się do restauracji poza kempingiem, pamiętajcie, że często nie ma tam nikogo przed 19:00. Sprawdźcie menu lub rachunek: jeśli jest napisane Service compris, napiwek jest już wliczony.

Zdrowie
Beztrosko na wakacjach

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do korzystania z niezbędnej opieki medycznej w przypadku choroby lub wypadku podczas tymczasowego pobytu we Francji. Często nie ma konieczności samodzielnego pokrywania kosztów opieki zdrowotnej.

W przypadku hospitalizacji lub gdy wymagana jest opieka lekarza-specjalisty, najlepiej skontaktować się bezpośrednio ze swoją firmą ubezpieczeniową.

Pogoda i klimat
Pogoda we Francji

Francja to rozległy kraj z dużymi różnicami geograficznymi. W rezultacie istnieją różne klimaty.

Na wybrzeżu Atlantyku lata mogą być dość ciepłe, a zimy łagodne.

Wschodnia połowa ma bardziej klimat kontynentalny. Wieczorem może znacznie się ochłodzić.

Na południowym wschodzie panuje klimat śródziemnomorski. Lata są gorące i słoneczne z okazjonalnymi burzami.

Na południu regularnie wieje mistral lub tramontana. Wiatry te zwykle wieją przez około trzy dni. Są suche, zimne i silne.

Pożary lasów mogą wystąpić na południu Francji i na Korsyce. Zwłaszcza podczas długich okresów suszy w miesiącach letnich.

Oprócz dobrze znanych aplikacji pogodowych i klimatycznych meteofrance zapewnia obszerne informacje o pogodzie (w języku francuskim).

Przydatne zwroty
Bonnes vacances!


Dzień dobry

Bonjour

Do widzenia

Au revoir

Tak / Nie

Oui/Non

Proszę

S'il vous plaît

Dziękuję

Merci

Przepraszam

Pardon

Nazywam się..

Je m'appelle..

Nie mówię po francusku

Je ne parle pas français

Nie rozumiem

Je ne comprends pas

Która godzina?

Quelle heure est-il?

Gdzie jest restauracja/bar?

Où est le restaurant/bar?

Lewo

à gauche

Prawo

à droite

Stop!

Arrêtez !

Prosto

Tout droit

Wskazówki
Dobrze wiedzieć
  • Podczas podróży do Francji potrzebny jest ważny paszport lub dowód osobisty, za pomocą którego można się zidentyfikować.
  • Francja jest krajem przyjaznym dla psów, ale nie wszystkie psy są akceptowane na kempingach (kategorie uznane za niebezpieczne). Potrzebny będzie paszport dla psa lub kota, który można uzyskać u weterynarza. Psy i koty muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie.
  • Wskazówka: przed wyjazdem sfotografuj swój paszport/dowód osobisty, kartę ubezpieczeniową, kartę bankową, numery alarmowe i inne ważne rzeczy. Wyślij je pocztą lub załącz do siebie lub innych towarzyszy podróży, aby w razie zgubienia lub kradzieży mieć pod ręką ważne dane.Zastrzeżenie: Informacje na tej stronie zostały starannie opracowane. Nie ponosimy jednak żadnej odpowiedzialności za nieprawidłowe lub niekompletne informacje. Linki, których używamy do innych stron internetowych, służą wyłącznie celom informacyjnym. Strony te nie są przez nas utrzymywane, monitorowane ani zatwierdzane. Jako podróżny jesteś odpowiedzialny za posiadanie odpowiednich dokumentów (granicznych) na wakacje. Zalecamy sprawdzenie najnowszych informacji w odpowiednich urzędach tuż przed wakacjami.