Ta witryna nie jest już obsługiwana przez przeglądarkę Internet Explorer.
Otwórz stronę w Microsoft Edge, Google Chrome, Firefox lub Safari.

Informacje dla podróżujących do Chorwacji

Już niedługo Wasze wakacje w Chorwacji! Wierzymy, że jesteście świetnie przygotowani, ale na wszelki wypadek wybraliśmy dla Ciebie kilka przydatnych informacji. Życzymy Wam udanych wakacji! Dobrodošli u Hrvatsku!

W drogę!
Opłaty drogowe, naklejki ekologiczne, tankowanie

W Chorwacji prawie wszystkie autostrady są płatne. Opłaty za przejazd (cestarina) można uiszczać w euro, kartą kredytową lub kartą płatniczą. Plakietki ENC są dostępne na stacjach poboru opłat. Nabywając ją otrzymujesz około 20% zniżki na opłaty drogowe. Nie ma opłat za autostradę w pobliżu Zagrzebia i A7 między Rijeką a Krk. Opłatę za przejazd można obliczyć tutaj: https://www.putovnica.net/en/transport/tolls. Z Umagu do Puli na Istrii (ok. 75 km) za samochód osobowy zapłacimy ok. 6,70 €.

W Chorwacji (jeszcze) nie ma stref ekologicznych. Nie potrzebujesz więc naklejki ekologicznej.

Maksymalna prędkość na autostradach to 130 km/h. Poza terenem zabudowanym jest to 90 km/h, w terenie zabudowanym 50 km/h.

Policja może nałożyć mandat za wykroczenie drogowe, ale nie masz obowiązku uiszczania go na miejscu. Musisz zapłacić w ciągu 8 dni.

W samochodzie obowiązkowe jest posiadanie trójkąta ostrzegawczego, kamizelki odblaskowej oraz apteczki. W zależności od rodzaju oświetlenia czy ogumienia jakie posiadasz w swoim aucie, powinieneś mieć w aucie również zapasowe żarówki oraz koło zapasowe. Jeśli podróżujesz z przyczepą lub przyczepą kempingową, musisz zabrać ze sobą obowiązkowe dwa trójkąty ostrzegawcze.

W górach ruch wznoszący się ma pierwszeństwo przed ruchem opadającym.

Więcej informacji o można znaleźć tutaj: https://www.gov.pl/web/chorwacja/informacje-dla-podrozujacych

W Chorwacji jest około 700 punktów ładowania samochodów elektrycznych, a sieć nie jest jeszcze kompleksowa. Jazda samochodem elektrycznym w Chorwacji wymaga wcześniejszego planowania.

Stacje benzynowe wzdłuż (płatnych) autostrad i dużych miast są często otwarte w dzień i w nocy. Inne stacje benzynowe są zwykle otwarte od 07:00 do 20:00 (latem dłużej).

W kraju z ponad tysiącem wysp promy są ważną formą transportu publicznego. Głównym dostawcą tras promowych jest chorwacka firma Jadrolinija. Oferują około 40 tras z lądu na chorwackie wyspy i do Włoch.

Zakupy & gastronomia
Kulinarne ciekawostki

Woda z kranu w Chorwacji jest ogólnie zdatna do picia.

Restauracje zazwyczaj serwują lunch między 12 a 14. Lunch składa się z kilku dań. Kolacja zazwyczaj składa się z lekkiego, prostego posiłku. W dużych miastach i latem normalne jest, że kolacja jest serwowana do 23:30.

W Chorwacji posiłki serwowane są w restauracji, gostionicy lub konobie, w pizzerii lub w bistro. Najprostsze to bistra i pizzerie, do których można się wybrać tanio, pożywnie i zazwyczaj wybornie. Gostionica i konobas to proste tawerny, które zwykle serwują lokalne potrawy. Restorans to lokale gastronomiczne, gdzie ceny są najwyższe.

Opłaty za usługi są zazwyczaj wliczone w cenę. Często za chleb trzeba zapłacić osobno. Jednak zwyczajem jest dawanie napiwków w barach i restauracjach, hotelach, taksówkach.

Na obszarach wzdłuż wybrzeża zauważalne są wpływy włoskie i greckie. W szczególności Istria jest bardzo włoska, więc pizza i makarony są łatwo dostępne. W Dalmacji znajdziesz więcej ryb. Mięso jest ważną częścią kuchni chorwackiej, pomyśl o wędzonej szynce pršut lub kiełbaskach cevapcici. Im dalej w głąb lądu, tym większy wpływ kuchni węgierskiej.

Znane supermarkety to Konzum, Plodine, Mercator, ale w Chorwacji znajdziesz także Lidl i Spar. Supermarkety są zwykle otwarte od 07:00 do 22:00. Oprócz owoców i warzyw na targowiskach w Chorwacji często sprzedaje się także sery, wędliny, pieczywo i napoje.

Zdrowie
Zdrowi na wakacjach!

Chorwacka opieka zdrowotna jest dobrej jakości. Pomoc medyczna jest gwarantowana dla każdego i świadczona jest w szpitalach i przychodniach w większych miejscowościach. W przypadku drobnych dolegliwości można zasięgnąć porady w aptekach.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do niezbędnej opieki medycznej w razie choroby lub wypadku podczas czasowego pobytu w Chorwacji. Nie jest wtedy konieczne samodzielne ponoszenie kosztów opieki zdrowotnej.

W przypadku pobytu w szpitalu lub gdy wymagana jest specjalistyczna opieka medyczna, najlepiej od razu skontaktować się z ubezpieczycielem.

Pogoda i klimat
Pogoda w Chorwacji

Chorwacja to kraj o dużych różnicach geograficznych. W związku z tym występują tu zróżnicowane klimaty. Na wybrzeżu Chorwacji panuje klimat śródziemnomorski, natomiast w głębi kraju klimat kontynentalny umiarkowany. 

Nadmorskie obszary Chorwacji znajdują się pod wpływem Morza Adriatyckiego i panuje tu klimat śródziemnomorski z gorącym i suchym latem.

Dalej w głąb lądu znajdują się Alpy Dynarskie, gdzie temperatury są niższe przez cały rok

Jeszcze dalej w głąb lądu, za górami, panuje klimat umiarkowany kontynentalny, z dość ciepłym latem.

Na słoneczne wakacje idealne są miesiące letnie wzdłuż chorwackiego wybrzeża. Temperatury są przyjemne, średnie temperatury maksymalne wynoszą około 28°, słońce świeci często i jest mało deszczu.

Przydatne zwroty
Dobar odmor! czyli dobrych wakacji!

Google translate zawsze jest pod ręką, niemniej jednak warto znać kilka przydatnych zwrotów: 

Tak/nieDa/Ne
OKU redu
CześćZdravo, bog
Dzień dobryDobar dan
Dobry wieczórDobro večer
Do widzeniaDoviđena - zbogom
ProszęMolim
DziękujęHvala
Nie rozumiemJa ne razumijem 
Nie mówię po chorwackuNe govorim Hrvatski
Czy ktoś mówi po angielsku?Govori li netko Engleski?
Miło mi Cię poznaćDrago mi je
Nie ma za coNema na čemu
PrzepraszamOprostite
Jak się masz ?Kako si ?
Dobrze, dziękuję!Dobro, hvala !
A ty/wy?A ti/a vi ?
PrzepraszamIzvinite
Zgadzam sięDobro
Gdzie jest ... ?Gdje ... ?
Zgubiłem/-am sięJa sam zalutao
LewoLijevo
PrawoDesno
ProstoRavno
Która godzina ?Koliko je sati ?
Ile to kosztuje ?Koliko to košta ?
Jak masz na imię ?Kako se zoves/zovete ?
Nazywam się …Zovem se …
Baw się dobrzePuno radost
Poproszę menuMolim vas jelovnikInne przydatne informacje
Warto wiedzieć

Wybierając się na wakacje do Chorwacji, należy posiadać ważny paszport lub dowód osobisty.

Gniazdka elektryczne są takie same w Chorwacji jak w Polsce.

Chorwacja jest krajem przyjaznym psom, ale nie wszystkie psy są akceptowane. Pitbulle, które nie są wpisane do rejestru Międzynarodowej Organizacji ds. Psowatych lub krzyżówki pitbulli, nie są dozwolone. Dla twojego psa lub kota potrzebny jest unijny paszport dla zwierząt, dostępny u weterynarza. Psy i koty muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie co najmniej 21 dni przed podróżą. Prawie wszędzie w Chorwacji obowiązuje wymóg noszenia smyczy.

Umieść numer telefonu kontaktu alarmowego jako numer ICE (In Case of Emergency) w swoim telefonie.

Wskazówka: Przed wyjazdem zrób zdjęcie paszportu/dowodu osobistego, karty ubezpieczeniowej, karty bankowej, numerów alarmowych i innych ważnych elementów. Prześlij je pocztą e-mail lub prześlij je sobie lub innym towarzyszom podróży, aby mieć pod ręką ważne dane na wypadek ich utraty lub kradzieży.

10 największych atrakcji turystycznych

Zastrzeżenie: Informacje zawarte na tej stronie zostały starannie opracowane. Nie ponosimy jednak żadnej odpowiedzialności za błędne lub niepełne informacje. Stosowane przez nas linki do innych stron internetowych służą wyłącznie celom informacyjnym. Strony te nie są przez nas utrzymywane, sprawdzane ani zatwierdzane. Jako podróżny, jesteś odpowiedzialny za posiadanie właściwych dokumentów na swój urlop. Zalecamy, aby tuż przed urlopem sprawdzić aktualne informacje w odpowiednich urzędach.