Wkrótce Wasz oczekiwany wyjazd na wakacje! Chcemy, abyście byli dobrze przygotowani do podróży i dlatego zebraliśmy dla Was kilka przydatnych informacji. Życzymy fantastycznego pobytu!
Upewnij się, że masz ważny paszport lub dowód osobisty. Sprawdź wcześniej, jak długo Twój dokument podróży powinien być ważny.
Wszystkie dzieci podróżujące z Tobą muszą również posiadać własny dokument tożsamości, dotyczy to również niemowląt! Jeśli dziecko podróżujące z Tobą nie należy do Ciebie lub jeśli dzielisz opiekę, będziesz potrzebować zgody drugiego rodzica (rodziców).
Wskazówka: niektóre kempingi proszą o (kopię) dokumentu tożsamości. Dzięki aplikacji KopieID możesz skreślić dane identyfikacyjne, których kemping nie potrzebuje. Aplikacja umożliwia również umieszczenie na kopii znaku wodnego, z podaniem celu i daty wykonania kopii. Następnie możesz wydrukować lub zapisać kopię. Pobierz aplikację ze sklepu Apple App Store lub Google Play Store.
Wskazówka: Przed podróżą zrób zdjęcia dokumentu tożsamości, kart ubezpieczeniowych, numerów alarmowych i innych ważnych przedmiotów. Wyślij je e-mailem do siebie lub innych osób podróżujących, aby mieć te ważne dane pod ręką w przypadku utraty lub kradzieży.
Zapisz również ważne numery kontaktowe w nagłych wypadkach jako numery ICE (In Case of Emergency) w telefonie komórkowym.
Voucher podróżny: można zabrać ze sobą w formie cyfrowej lub papierowej. Wyślij kopię do jednego lub kilku innych podróżnych, aby zawsze mieć kopię pod ręką, jeśli zgubisz telefon komórkowy lub rozładuje się bateria.
Porady dotyczące podróży do miejsca docelowego
Przed podróżą dowiedz się, czy istnieją oficjalne zalecenia dotyczące podróży do miejsca docelowego: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Ubezpieczenie podróżne
Zawsze dobrze jest wykupić ubezpieczenie podróżne! Przed wyjazdem sprawdź dostępne oferty i wybierz najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb.
Wskazówka: Zapisz w telefonie numer centrum alarmowego firmy ubezpieczeniowej.
Auto odmówiło współpracy na trasie?
Awaria samochodu za granicą jest wystarczająco nieprzyjemna, ale nie powinna być też kosztowna. Zapytaj swojego ubezpieczyciela o warunki ubezpieczenia, aby uniknąć później przykrej niespodzianki.
Poważny wypadek za granicą? Zadzwoń na policję/lub karetkę pogotowia pod numer 112 (w całej Europie) i do centrum alarmowego swojego ubezpieczyciela podróżnego. Zorganizują dla Ciebie kolejne kroki. Zanotuj również dane świadków i sprawdź, czy numery rejestracyjne i ubezpieczyciela obu stron zostały wpisane poprawnie. Zrób zdjęcia sytuacji, uszkodzeń i śladów. Ważne jest, aby wypełnić europejski formularz roszczenia!
Zapewnij różne sposoby płatności (gotówka, karta debetowa i ewentualnie karta kredytowa).
Napiwki za granicą?
Włochy i Chorwacja
Jeśli w menu widnieje napis "Servizio", napiwek jest już wliczony w cenę. "Coperto" to kwota, którą restauracja pobiera za korzystanie z naczyń, bielizny stołowej, chleba itp. Jeśli na rachunku nie ma nic, napiwek w wysokości od 5 do 10 procent jest zwyczajowo stosowany.
Francja
Jeśli w menu widnieje napis "Service compris", napiwek jest już wliczony w cenę. Nie ma zwyczaju płacenia rachunku osobno. Jedna osoba płaci całą kwotę przy stole.
Hiszpania
Dopłata za obsługę jest często wliczona w rachunek, powyżej której można dać napiwek w wysokości 5-10%.
Portugalia
W Portugalii napiwki są opcjonalne. Można na przykład zostawić resztę na stole lub dać 10% rachunku.
Niemcy
Napiwki w Niemczech są powszechne. 5-10% rachunku to dobra kwota.
Dania
W Danii prawie wszędzie można płacić gotówką. Napiwek wynosi do 5% wartości rachunku.
W wielu krajach posiadanie w samochodzie trójkąta ostrzegawczego, kamizelki odblaskowej, koła zapasowego, apteczki, zapasowych żarówek i gaśnicy jest obowiązkowe.
Opłaty drogowe i plakietki środowiskowe
Na autostradach w Austrii i Szwajcarii posiadanie winiety na autostradzie jest obowiązkowe. Winiety te są dostępne na autostradowych przejściach granicznych Austrii i Szwajcarii.
W przypadku Austrii możesz wybrać winietę ważną przez 10 dni, 2 miesiące lub 1 rok.
Winieta Swiss Autobahn jest standardowo ważna przez 1 rok.
Na głównych drogach Słowenii potrzebna jest ważna winieta. Wszystkie autostrady i drogi ekspresowe w Słowenii są płatne. E-winieta jest również dostępna w Słowenii na stacjach poboru opłat, stacjach benzynowych, supermarketach i kioskach. Poza Słowenią w regionie przygranicznym na dużych stacjach benzynowych iw sklepach ÖAMTC w Austrii. Informacje o punktach sprzedaży można znaleźć na stronie: https://evinjeta.dars.si/pl/jak-kupic-e-winiete
W wielu europejskich miastach istnieją strefy czystego transportu Zasady są skomplikowane i różnią się w zależności od miasta. Nieprzestrzeganie przepisów może skutkować wysokimi karami. Dlatego lepiej jest parkować poza strefami i korzystać z transportu publicznego.
Tankowanie i ładowanie aut elektrycznych
Tankowanie na autostradzie jest zawsze znacznie droższe. Staraj się tego unikać.
Jeśli podróżujesz samochodem elektrycznym, możesz znaleźć przegląd stacji ładowania na tych planerach tras: https://abetterrouteplanner.com/ lub https://chargemap.com.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do korzystania z niezbędnej opieki medycznej w przypadku choroby lub wypadku podczas tymczasowego pobytu we Włoszech. Często nie jest konieczne samodzielne zaliczkowanie kosztów opieki zdrowotnej. W aptekach można znaleźć wszelkiego rodzaju leki i środki do samodzielnej pielęgnacji.
W przypadku hospitalizacji lub gdy potrzebna jest specjalistyczna opieka medyczna, najlepiej skontaktować się bezpośrednio ze swoją firmą ubezpieczeniową.
W lokalnych aptekach można kupić wszelkiego rodzaju leki i produkty do samodzielnego leczenia. Zaleca się jednak zabranie ze sobą apteczki pierwszej pomocy! Oszczędza to podróży do apteki w nagłych wypadkach, pozwala uniknąć ewentualnej bariery językowej i często jest tańsze. Poproś swojego farmaceutę o poradę.
Twój pies, kot lub fretka jedzie z Tobą na wakacje? W takim razie Twoje zwierzę potrzebuje paszportu dla zwierząt domowych, chipa i szczepienia przeciwko wściekliźnie. W niektórych krajach (a więc także na kempingach w tych krajach) niektóre rasy psów są zabronione.
Zwiedzanie
Aby uniknąć długich kolejek, zalecamy wcześniejszą rezerwację biletów na zwiedzanie.
Woda pitna
Woda z kranu jest bezpieczna do picia w prawie wszystkich krajach europejskich. W południowej Europie woda z kranu może zawierać chlor ze względów higienicznych. W takim przypadku zalecamy korzystanie z kupionej wody, nawet do gotowania.
Jedzenie
W południowej Europie kolacja jest często spożywana późno w ciągu dnia ze względu na ekstremalne upały. Większość restauracji poza kempingiem otwiera się dopiero o 19:00 .
Zastrzeżenie: Informacje na tej stronie zostały starannie opracowane. Nie ponosimy jednak żadnej odpowiedzialności za nieprawidłowe lub niekompletne informacje. Linki, których używamy do innych stron internetowych, służą wyłącznie celom informacyjnym. Strony te nie są przez nas utrzymywane, monitorowane ani zatwierdzane. Jako podróżny jesteś odpowiedzialny za posiadanie odpowiednich dokumentów (granicznych) na wakacje. Zalecamy sprawdzenie najnowszych informacji w odpowiednich urzędach tuż przed wakacjami.