Ta witryna nie jest już obsługiwana przez przeglądarkę Internet Explorer.
Otwórz stronę w Microsoft Edge, Google Chrome, Firefox lub Safari.

Informacje o podróży

Zapoznaj się z poradami dotyczącymi Twojej najbliższej podróży. W ten sposób dowiesz się, co musisz wziąć pod uwagę.

Zawsze przygotowani!

Upewnij się, że masz ważny paszport lub dowód osobisty. Sprawdź wcześniej, jak długo Twój dokument podróży powinien być ważny.

Wskazówka: niektóre kempingi proszą o (kopię) dokumentu tożsamości. Dzięki aplikacji KopieID możesz skreślić dane identyfikacyjne, których kemping nie potrzebuje. Aplikacja umożliwia również umieszczenie na kopii znaku wodnego, z podaniem celu i daty wykonania kopii. Następnie możesz wydrukować lub zapisać kopię. Pobierz aplikację ze sklepu Apple App Store lub Google Play Store.

Zapewnij różne sposoby płatności (gotówka, karta debetowa i ewentualnie karta kredytowa).

Wykup ubezpieczenie podróżne. Wskazówka: wpisz w telefonie numer centrum alarmowego swojego ubezpieczenia.

Sprawdź, jakie koszty leczenia pokrywa Twoje ubezpieczenie zdrowotne za granicą.

Auto odmówiło współpracy na trasie? Sprawdź przed wyjazdem, czy i gdzie jesteś objęty ubezpieczeniem (ubezpieczenie dealerskie, podróżne lub samochodowe, pomoc drogowa) i jakie warunki obowiązują!

Poważny wypadek za granicą? Zadzwoń na policję/lub karetkę pogotowia pod numer 112 (w całej Europie) i zadzwoń do centrum alarmowego swojego ubezpieczyciela podróżnego. Zorganizują dla Ciebie kolejne kroki. Zanotuj również dane świadków i sprawdź, czy numery rejestracyjne i ubezpieczyciela obu stron zostały wpisane poprawnie. Zrób zdjęcia sytuacji, uszkodzeń i śladów.

W wielu krajach posiadanie w samochodzie trójkąta ostrzegawczego, kamizelki odblaskowej, koła zapasowego, apteczki, zapasowych żarówek i gaśnicy jest obowiązkowe.

Warto wziąć pod uwagę

Lecisz samolotem i wynajmujesz samochód? Pomyśl o karcie kredytowej.

Prawo jazdy nie jest ważne jako dowód tożsamości za granicą.

Twój pies, kot lub fretka jedzie z Tobą na wakacje? W takim razie Twoje zwierzę potrzebuje paszportu dla zwierząt domowych, chipa i szczepienia przeciwko wściekliźnie. W niektórych krajach (a więc także na kempingach w tych krajach) niektóre rasy psów są zabronione.

Umieść numer telefonu kontaktu alarmowego jako numer ICE (In Case of Emergency) w swoim telefonie.

Wskazówka: Przed wyjazdem zrób zdjęcie paszportu/dowodu osobistego, karty ubezpieczeniowej, karty bankowej, numerów alarmowych i innych ważnych elementów. Prześlij je pocztą e-mail lub prześlij je sobie lub innym towarzyszom podróży, aby mieć pod ręką ważne dane na wypadek ich utraty lub kradzieży.

Zalecamy wcześniejszą rezerwację wizyty w atrakcjach turystycznych. W przeciwnym razie ryzykujesz długimi kolejkami!

W krajach południowych ludzie często jedzą późno. Należy pamiętać, że (poza kempingiem) często nie ma nikogo w restauracji przed godziną 19:00.


Winiety

Na autostradach w Austrii i Szwajcarii posiadanie winiety na autostradzie jest obowiązkowe. Winiety te są dostępne na autostradowych przejściach granicznych Austrii i Szwajcarii.

W przypadku Austrii możesz wybrać winietę ważną przez 10 dni, 2 miesiące lub 1 rok.

Winieta Swiss Autobahn jest standardowo ważna przez 1 rok.

Na głównych drogach Słowenii potrzebna jest ważna winieta. Wszystkie autostrady i drogi ekspresowe w Słowenii są płatne. E-winieta jest również dostępna w Słowenii na stacjach poboru opłat, stacjach benzynowych, supermarketach i kioskach. Poza Słowenią w regionie przygranicznym na dużych stacjach benzynowych iw sklepach ÖAMTC w Austrii. Informacje o punktach sprzedaży można znaleźć na stronie: https://evinjeta.dars.si/pl/jak-kupic-e-winiete

Zastrzeżenie: Informacje na tej stronie zostały starannie opracowane. Nie ponosimy jednak żadnej odpowiedzialności za nieprawidłowe lub niekompletne informacje. Linki, których używamy do innych stron internetowych, służą wyłącznie celom informacyjnym. Strony te nie są przez nas utrzymywane, monitorowane ani zatwierdzane. Jako podróżny jesteś odpowiedzialny za posiadanie odpowiednich dokumentów (granicznych) na wakacje. Zalecamy sprawdzenie najnowszych informacji w odpowiednich urzędach tuż przed wakacjami.